top of page
  • Yazarın fotoğrafıMelih Taşcı

The Witcher

The Witcher, CD Projekt RED tarafından geliştirilmiş ve Atari tarafından yayınlanmış bir aksiyon ve rol yapma oyunudur. Oyun, Polonyalı Yazar Andrzej Sapkowski'nin aynı isimdeki roman serileri üzerine dayalıdır.


Oyun, The Witcher oyun serisinin ilk oyunudur. Hiç beklemeden, artıları ve eksileriyle oyunu anlatmaya başlıyorum.


Oyunu açtığınızda ilk dikkatinizi çekecek şey oyunun kötü grafikleri olacak. Oyunun 2007 yılında çıktığını da hesaba katarsak grafiklerin kötülüğü bir anlam kazanıyor.


Çağın Gerisinde Grafik ve Mekanikler


Görselden de anlaşılacağı gibi oyundaki bazı bölgelerde en iğrencinden leş bir filtre bizi beklemekte. Aynı filtre Witcher'ın devam oyunu The Witcher 2: Assassins of Kings'de de devam ediyor...


Gel gelelim oyunun diğer özelliklerine.


Oyun mekanikleri tam anlamıyla rezalet. Animasyonlar gerçek dışı, dövüş şemaları gereksiz ve karışık. Kötü vuruş hissiyatı ise çok daha kötü olan ses efektleriyle birleşiyor ve bize zihnimizden çıkmayacak nitelikte rezalet bir oynanış sunuyor.


Karakter gelişimi ise bir RPG oyunu denecek kadar çok olmamakla beraber serinin devam oyunlarından daha geniş ve kaliteli.


Oyunda hala "buglar" var, hem de çok var! 2007 yılında çıkmış ve birçok güncelleme almış bir oyunun Steam versiyonunda bu kadar "bug" ile karşılaşmak beni çileden çıkardı.


Görselde gördüğünüz NPC adeta oyunun geçtiği şehir olan Vizima'nın toprak örtüsü. Oyunda üç - dört NPC modellemesi var ve bunlar sürekli tekrar ediyor. Hatta ve hatta oyundaki ana karakterlerden bazılarının tıpa tıp aynısı sokakta yürüyen rastgele bir NPC olabiliyor. Ana karakterlere bile özel "skin" geçirememiş sayın oyun yapımcısı.


Eh, diyeceksiniz bu oyunu hani artı ve eksileriyle yorumlayacaktın, sadece eksileri söyledin şu ana kadar. Sizi kırmamak için artıları da söylüyorum hemen.


Göz Alıcı Hikaye


Evet, oyunun hikayesi çok güzel. Hatta oyunun tek artısı hikayesi. Kaer morhen ile başlayan hikaye Vizima gibi bir şehirde sonlanıyor. Bir de müzikleri var tabii. Hikayesi yarı klişe yarı özgün, garip bir işlenişe sahip. Burada sürpriz kaçırmak istemem, hikayeyi merak eden gidip oynayabilir.


Oyunu bitirdiğinizde aşağı yukarı şu arkadaşın düşüncelerine sahip olacaksınız:

Karakter geliştikçe oyun da güzelleşiyor. İlk başta blok yapamıyordum her tuşu denedim, baktım blok tuşu yokmuş harbiden. Paşa paşa hasarımı yiyorum, adamdan sonra ben vuruyordum, bayağı sıra tabanlı oyun olmuştu. Sonra karakterin geliştirmelerinden bloklamayı gördüm ve bastım, artık otomatik blok yapıyordu, hayatım kolaylaşmıştı.


Oyunun ilk Boss'u size bir vuruyor stunlanıyorsunuz, yenemiyorsunuz. Kılıcınız da zaten vurmuyor. Sonra Aard işaretini güçlendirdim ve tek bir Aard attım, stun yedi, tek hamlede öldürdüm Boss'u.... Yani kısaca mantık kuracaksın. Onun dışında bir görevde tıkandıysan diğerini yap çünkü bazı görevlerde o görevin ilerleyişi için parçalar var. Yani ilk şunu yapayım sonra diğerine geçerim falan yok. Paşa gibi aynı zamanda iki hikayeyi hatırlayacak ona göre oynayacaksın.


Dövüş mekanikleri bir nevi mini quick time event olduğundan alışması kolay. Şuan 3.Chapter'dayım hala sadece Aard'ı kullanıyorum diğerleri gereksiz. İgni'yi de kamp ateşlerini yakmak için kullanıyorum.


Oynanma Süresi ve Alınılabilirlik


Oyunun bitmesi 30 saat civarı sürüyor. Benim için 24 saat sürmüştü, neredeyse tüm yan görevleri yapmış ve zırhları toplamıştım.


Tabii bir arkadaşım benim kadar sabırlı değildi. O da Trainer indirdi, bastı paraları. Ona rağmen oyunu 40 saatte bitirdi. (Nasıl olduğunu ben de bilmiyorum. Kendisine sorun.)


Her ne kadar sürerse sürsün oyunun fiyatı çok düşük. Hatta o kadar ucuz ki, istediğiniz zaman alabilirsiniz. CD Project Red her yılın belirli dönemlerinde Witcher serisi oyunlarını paket haline getirip indirimle satışa çıkarıyor. Serinin diğer oyunlarında da gözünüz varsa bu dönemlerde alabilirsiniz. Hele Cyberpunk 2077 çıkışında yaşanan problemlerden sonra iyice ucuzlamıştır.

69 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page